Must Have

Chcielibyśmy przedstawić Wam programy, bez których nie wyobrażamy sobie pracy w naszej firmie! Stanowią one dla nas nieocenioną pomoc, dlatego chcemy je gorąco polecić!

Poniżej w tabeli info od nas, jak te programy ułatwiają nam życie w pracy:

  Wojtek Kuba Piotrek
Total Commander Moim zdaniem fantasyczne narzędzie. W dobie okienek operacje na folderachi plikach oraz dostęp do nich bywa uciążliwy i czasochłonny, zwłaszcza jeśli wykonuje się setki takich operacji dziennie.
Total Commander jest rozwiązaniem tych problemów. W przejrzysty i błyskawiczny sposób możesz usuwać, przenosić, zmieniać nazwy, kopiować - czyli robić dosłownie wszystko z zawartością swojego dysku lokalnego a także dysków sieciowych czy FTP. Dodatkowo dochodzi kultowość samego narzędzia.
Program, który odkrywa przed użytkownikiem niezmierzone pokłady funkcji. Każdy znajdzie w nim ułatwienie dla swojej pracy.
Dla mnie przenoszenie, kopiowanie, kasowanie plików jest teraz banalnie proste. Możliwość kopiowania plików do wielu folderów na raz znacznie skraca czas pracy.
Również tworzenie zakładek jest bardzo pomocne. W znaczny sposób skraca czas "przemieszczania się" pomiędzy folderami czy też dyskami.
Na co dzień wykonuję operacje nie tylko na plikach na dyskach lokalnych, ale również na zdalnych wykorzystując połączenie VPN. Nie wyobrażam sobie kopiowania plików w eksploratorze windows, gdzie kopiowanie czasami kończyło się błędem i zostawał bałagan, część plików przeniesiona, część nie itp. Odkrycie w Total Commander dodawania katalogów do listy ulubionych zaoszczędziło mi czas pracy marnowany na klikaniu w folderki aby wchodzić w podfolder i następny podfolder itd. Teraz najczęściej używane mam w ulubionych i jednym kliknięciem je otwieram. Oszczędza to czas pracy zwłaszcza przy operacjach na dysku zdalnym (sieciowym) w innej lokalizacji do którego dostęp jest za pomocą połączenia VPN, przez co czas reakcji na klikanie w foldery jest wolniejszy niż na dysku lokalnym. Możliwość połączenia FTP z poziomu Total Commandera też ułatwiło parę razy sprawę z obsługą plików na serwerze hostingowym (np. wrzucanie obrazków na serwer na stronę internetową).
The Bat Czemu używam nietoperza? Dziwię sie raczej tym, którzy go nie używają. To absoluty debeściak jeśli chodzi o obsługę emaili, z których korzysta praktycznie każdy. Łatwy dostęp do historii, przejrzystość, szybkość działania, można w sumie pisać bez końca; jest to program bez wad, bez którego nie wyobrażam sobie pracy. Nie ma lepszego. Najlepszy klient poczty jakiego znam. Przejrzysty interface, łatwa obsługa, skróty klawiszowe z szablonami wiadomości, bardzo łatwy sposób przełączania miedzy kontami to tylko ułamek zalet Nietoperza!
Obsługując dziesiątki maili każdego dnia, nie wyobrażam sobie abym miał to robić w innym programie niż właśnie The Bat!
Na początku pracy używałem Outlook. Ciężko teraz opisać wszystkie zalety The Bat w porównaniu z Outlook. Na początku kluczową sprawą była szybkość działania, a głównie wyszukiwania emaili w bazie, która zajmowała kilka GB. The Bat radził sobie z tym świetnie, a przede wszystkim szybko. Teraz z bazą kilkadziesiąt GB nadal radzi sobie znakomicie. Druga sprawa to bezpieczeństwo - możliwość tworzenia kopii zapasowej całej poczty i ustawień, jak i ustawienie harmonogramu parę razy pomogoło po awarii dysku odzyskać pocztę. Dochodzi jeszcze możliwość zdefiniowana szablonów html, gdzie ja używam kilka różnych podpisów np. po angielsku i polsku, skrócony i rozszerzony. Mam ustawione skróty klawiaturowe co znacznie oszczędza czas pisania maili i wstawiania często używanych tekstów z poziomu szybkiego skrótu klawiaturowego. Dodatkowo - filtry, których zdefiniowanie ułatwia odfiltrowanie wiadomości, jak i wtyczka antyspamowa filtrująca spam. Ostatio dodana została również możliwość wysłania maila z odroczoną wysyłką.
W postępowaniu ofertowym trzeba było wysłać zaszyfowaną ofertę hasłem, a później w ciągu 30 minut od godziny wymaganej na przesłanie oferty - wysłanie hasła. W sytuacji gdy ofertę przygotowałem i wysłałem w piątek, a hasło trzeba było wysłać w poniedziałek między 14:00 a 14:30 w The Bat wystarczyło ustawić wysłanie maila o odpowiedniej godzinie w tym dniu. Dzięki temu nie musiałem o tym pamietać i nie przeoczyłem terminu. Warunek tylko taki, że the bat musi być włączony na komputerze aby wysłał tego maila. Ja mam go włączonego non-stop w prawcy więc wysyłka nie zawiodła.
WinRAR Prosty w obsłudze i użyteczny programik do archiwizacji, czyli popularnego pakowania plików. Dodatkowym atutem jest możliwość zaszyfrowania hasłem każdego archiwum. Przydatny np. przy wysyłce wielu plików, czy też zmniejszeniu ich rozmiarów. Z WinRar-em spotkał się chyba każdy, kto korzysta z komputera. Podstawowe narzędzie do kompresji i dekompresji plików. Program obsługuje rozszerzenia zarówno .rar jak i .zip. Chyba mało kto nie musiał kiedyś czegoś spakować lub rozpakować (.zip, .rar, itp.). Oczywiście można używać darmowych, ale żaden z nich nie ma możliwości pakowania do rar, który jest najwydajniejszy. Mi ostatnio przydatny był do wysyłania ofert do przetargów, gdzie wymagana było przesłanie oferty (zawierającej kilka plików) zaszyfrowane hasłem.
Snagit Myślę, że mało osób zdaje sobie sprawę jak fantastyczne jest to narzędzie i jak wiele posiada zalet. Mega szybki zrzut ekranu w różnych formatach to tylko cząstka jego możliwości, gdyż w pakiecie otrzymujemy również fajny i prosty edytor zdjęć, który ma naprawdę sporo funkcji edycji i obróbki. Także można bawić się w edycję zdjęć , dodawać do nich tekst , łączyć zdjęcia z obrazami które zrzuciliśmy z ekranu, dodawać do nich tekst czy edytować ,wycinać itp itd. a nawet tworzyć swoje memy z dowolnie zaimportowanych zdjęć. Z perspektywy czasu nie wiem jak wcześniej mogłem się bez niego obejść. Praktyczne narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu, nagrywania krótkich filmów, czy też prostego edytowania zdjęć.  W mojej pracy bardzo często wykorzystuje je jako pomoc w komunikacji z klientem.
De facto zamiast mozolnie opisywać poszczególne działania w banalny sposób można pokazać je za pomocą zdjęcia dodając element graficzny.
Zrzuty ekranu i nie tylko... Dzięki możliwości szybkiego zaznaczenia danego fragmentu ekranu, całości, lub nawet przewijanej strony i dodania strzałki lub opisu w łatwy sposób mogę wskazać np. w kontakcie emailem z adminem sklepu w której części naszej strony internetowej ma się coś pojawić. Nie przypuszczałem, że w tym programie będę wykonywał obrókę graficzną, banery itp. wrzucane później na stronę internetową. Dzięki temu zaoszczędziłem mnustwo czasu, gdzie większość banerów i innych graficznych rzeczy robię sam. Oczywiście jak chcę coś ładnego i profesjonalnego to zlecam grafikom ale proste rzeczy robię sam. Jakbym miał za każdym razem do grafika słać to byłaby masakra, gdy potrzebuję coś drobnego szybko na stronę wrzucić a nie czekać na wykonanie no i jeszcze płacić za to.

Total Commander

Jego slogan to "Kultowy menedżer plików", i absolutnie nie jest on na wyrost! To zintegrowane środowisko do zarządzania plikami, które ma niesamowicie szerokie możliwości:

  • Pozwala on na wygodną organizację plików: dwa podokna dają niezwykłą wygodę przenoszenia danych, oferując przy tym możliwość seryjnej zmiany nazw, a także niezwykle szczegółowy widok (przydatny szczególnie przy porównywaniu plików); zawiera on też wbudowanego klienta FTP, dzięki czemu nie trzeba się przełączać między oknami klienta FTP i eksploratora plików!
  • Posiada on niezwykle wiele funkcji: wykrywanie duplikatów, zmiana nazwy plików, uruchamianie plików i programów za pomocą wbudowanej linii komend, możliwość dostosowywania interfejsu i skrótów klawiszowych, synchronizację katalogów, porównywanie plików, obliczanie i weryfikację sum kontrolnych, kojarzenie odpowiednich typów plików (także globalnie), a to tylko wierzchołek góry lodowej! Nieważne czy porządkujemy faktury, czy przerzucamy zdjęcia z wyjazdów, Total Commander oszczędza nam mnóstwo czasu i sił!
  • Konfiguracja programu pozwala na wykorzystywanie kilkuset wbudowanych komend do dostosowania programu do własnych potrzeb! Można w ten sposób zmieniać przyciski w dwóch panelach narzędziowych!
  • Program oparty jest na licencji shareware: oznacza to, że można go testować przez 30 dni, po tym czasie należy zakupić licencję, lub usunąć program z dysku.

Więcej informacji: totalcommander.pl


The Bat!

The Bat! to program do obsługi poczty elektronicznej, który jest nakierowany przede wszystkim na bezpieczeństwo Twoich wiadomości.

The Bat! zabezpiecza Twoje informacje poprzez kilka strumieni szyfrowania, możliwość zaszyfrowania danych programu na dysku twardym, oraz poprzez zabezpieczenie wiadomości w trakcie przesyłania za pomocą szyfrowania E2EE. The Bat! potrafi pracować bez jakichkolwiek skrzynek pocztowych od zewnętrznych usługodawców, którzy przechowują wiadomości w chmurze i mają do nich bezpośredni dostęp (i może nawet nie tylko oni). Dodatkowo blokuje wszelki złośliwy kod oraz mechanizmy śledzące rozsyłane w wiadomościach.

The Bat! jest w stanie przetworzyć i przechować nielimitowaną ilość wiadomości, oraz nie posiada ograniczeń ilości wykorzystywanych jednocześnie skrzynek pocztowych dostępnych przez protokoły IMAP, POP oraz MAPI. The Bat! jest idealny do zarządzania dużą liczbą kont pocztowych - pozwala na szybki dostęp do każdej ze skrzynek pocztowych. Jest to program bezpieczny, solidny i niezawodny. Bardzo szybko przetwarza duże ilości wiadomości w skrzynkach przy jednoczesnym niskim zużyciu pamięci. Dzięki wielu usprawnieniom (jak na przykład automatyczna analiza skrzynek pocztowych) i możliwościom konfiguracji to The Bat! dostosowuje się do nas, nie odwrotnie!

The Bat! także posiada 30-dniowy okres próbny, dzięki czemu bez problemów można się z nim zapoznać!

Więcej informacji: thebat.com.pl


WinRAR

Kto nie słyszał o tym programie? Ten program na licencji shareware (można go testować przez 30 dni) jest chyba tak popularny ja sam system Windows!

I nic dziwnego: to kolejny program, który posiada niezwykłe możliwości oraz wiele funkcji zabezpieczających dane! Przydatny jest szczególnie do bezpiecznego przesyłania plików (w końcu cokolwiek co wrzuca się do internetu należy uważać za treści, które są dostępne zawsze, wszędzie i dla każdego!) przez internet, ale także pomaga w archiwizacji danych znacznie zmniejszając ilość miejsca potrzebnego na dane!

Wystarczy dołożyć do tego wygodę użytkowania, i mamy program bez którego nie można się obyć!

Więcej informacji: winrar.com.pl


TechSmith Snagit

Ten program może być nieco mniej znany, a zasługuje na zdecydowanie większą uwagę!

Jest to oprogramowanie do przechwytywania ekranu, ale oferuje także równie szerokie możliwości edycji tych zrzutów:

  • Pozwala na przechwytywanie elementów z pikselową dokładnością dzięki lupie, a także potrafi automatycznie podpowiadać obszary do zrzutu. Ciągle wyskakuje komunikat o błędzie? Trzeba coś udokumentować? Kilka kliknięć i gotowe (zarówno obrazy jak i filmy)!
  • Program posiada wbudowane możliwości udostępniania wieloma kanałami i na wiele platform, dzięki czemu nie trzeba opuszczać programu aby przesłać dany materiał!
  • Trzeba zrobić zrzut całej, dłuuugiej strony internetowej? Skorzystaj z opcji przechwycenia panoramicznego!
  • Edytor pozwala na precysyjne przycięcie grafiki, ale także potrafi rozpoznać poszczególne elementy i umożliwić ich dowolne przesuwanie! Ponadto posiada możliwość wzbogacenia obrazu o strzałki i opisy, które pozwalają dokładnie określić, o co nam chodzi!
  • Program posiada także ciągle rozwijane możliwości przechwytywania tekstu z grafik!